Поверхневий карієс
Що таке поверхневий карієс?
Початкова стадія каріозного ураження зуба, за якої патологічний процес вражає лише поверхневі шари емалі, не зачіпаючи дентин — поверхневий карієс. Захворювання часто починається з появи на зубах білих плям, що свідчать про демінералізацію емалі. З часом плями набувають коричневого кольору, відбувається руйнування поверхневих тканин зуба та формування інфекційного вогнища.
Багато пацієнтів вважають, що поверхневий карієс — це лише естетичний дефект, однак наслідки можуть бути серйознішими. Якщо хворобу не лікувати, вона буде прогресувати й поширюватися на сусідні зуби, що призведе до їхнього руйнування та можливої втрати частини зубного ряду. Пацієнти часто не звертаються до стоматолога на ранніх стадіях, коли зміни незначні. Це дає змогу патології проникати глибше у тверді тканини. Несвоєчасна діагностика і лікування призводять до серйозних ускладнень, наприклад, втрати зуба.
Поверхневий карієс: причини виникнення
Поверхневий карієс виникає внаслідок руйнування емалі зуба під дією кислот, які виділяються патогенними мікроорганізмами під час їхньої взаємодії із частинками їжі. Це основна причина розвитку хвороби. Однак є й інші чинники, які сприяють виникненню хвороби:
- неналежна гігієна ротової порожнини;
- брак важливих речовин, як-от кальцій та фосфор;
- генетична схильність;
- порушення мікрофлори ротової порожнини;
- знижений імунітет і гормональний дисбаланс;
- накопичення зубного нальоту;
- низький рівень важливих елементів у воді;
- часте споживання солодкої їжі та напоїв;
- хронічні захворювання.
Здебільшого ці чинники можна контролювати, якщо уважно ставитися до гігієни ротової порожнини та регулярно відвідувати стоматолога для професійної чистки зубів.
Які симптоми має поверхневий карієс
Хвороба зазвичай не має яскраво виражених симптомів і не завдає значного дискомфорту, тому багато пацієнтів не йдуть до стоматолога на ранніх стадіях. До лікаря звертаються лише на середній або пізній стадії, коли карієс уже прогресував. Можливі симптоми:
- незначний біль;
- короткочасна реакція на холодне чи гаряче;
- білі плями на емалі зуба, що нагадують сліди від крейди;
- дискомфорт під час пережовування їжі, чищення зубів;
- заглиблення з нерівними краями у місці білої плями;
- відчуття оскомини на хімічні подразники;
- потемніння каріозної порожнини;
- шорстка поверхня емалі.
Для точного діагнозу й лікування поверхневого карієсу важливо звернутися до стоматолога. Зазвичай захворювання на цьому етапі діагностується під час профілактичного огляду, після чого виконують очищення каріозного ураження та встановлюють пломбу.
Як відбувається лікування поверхневого карієсу
Лікування патології необхідно проводити на ранніх стадіях, щоб запобігти прогресуванню. У нашій клініці Dent Style застосовуються сучасні методики та професійне обладнання, щоб ефективно й безболісно відновити здоров’я зубів. Основні етапи:
- Консультація та діагностика: стоматолог проводить ретельний огляд порожнини рота, а також стану зубних і м’яких тканин. У разі виявлення зубного нальоту чи каменю, лікар здійснює професійне чищення зубів за допомогою спеціальних інструментів і методик.
- Перед лікуванням стоматолог проводить знеболення, щоб виключити будь-які неприємні відчуття. Хвору ділянку обробляють, щоб знизити чутливість. У деяких випадках вводиться місцевий анестетик. Також стоматолог використовує кофердам для ізоляції зони лікування від слини та інших рідин, що гарантує високу ефективність процедури.
- Після знеболення стоматолог розпочинає препарування пошкодженої поверхні зуба. Спочатку очищується патологічний вміст, після чого обробляється антисептичними засобами. Нанесення спеціальних кислот забезпечує краще зчеплення пломби із зубом. На завершення лікування початкового карієсу встановлюється фотополімерна пломба, яку фіксують спеціальним ультрафіолетовим світлом.
Після встановлення пломби стоматолог проводить її шліфування та полірування для надання ідеальної форми. Перевіряється прикус за допомогою спеціального паперу. У разі виявлення недоліків пломба додатково дошліфовується. На завершення здійснюється перевірка міжзубних проміжків стоматологічним флосом.
Хронічний і гострий початковий карієс: відмінності
Патологічний процес руйнування зубних тканин охоплює кілька етапів. Залежно від тривалості розвитку та ступеня прогресування захворювання, хворобу поділяють на гостру і хронічну. Основні відмінності:
- Гострий карієс розвивається дуже швидко. Характеризується швидким прогресуванням процесу руйнування емалі, що може призвести до поширення патології на глибокі шари зубних тканин.
- Хронічний початковий карієс має повільний розвиток. Патологічний процес розвивається поступово, що дає зубу змогу тривалий час зберігати свої функціональні властивості без значних змін.
Гостра стадія зазвичай супроводжується вираженими симптомами: больовими відчуттями під час споживання холодного, гарячого, солодкого чи кислого, наявністю помітних змін у кольорі зуба. Хронічний карієс на ранніх стадіях часто не має яскраво виражених ознак. Пацієнти можуть не відчувати болю або дискомфорту, а зміни ледь помітні.
Поверхневий карієс: лікування в клініці Dent Style
Сучасні методи лікування стоматологічних захворювань пропонує клініка Dent Style. Висококваліфіковані стоматологи використовують передові методи діагностики та лікування, забезпечуючи ефективний результат і збереження здоров’я зубів.
Спочатку проводиться ретельна діагностика та огляд. Застосовується ремінералізація емалі, що дає змогу відновити втрачені мікроелементи. У разі необхідності стоматологи використовують фотополімерні пломби для лікування дрібних дефектів.
Регулярна професійна чистка допомагає запобігти розвитку стоматологічних захворювань. Крім того, після лікування початкового карієсу пацієнтам дають рекомендації для підтримки здоров’я ротової порожнини. Завдяки використанню новітніх методів анестезії, пацієнти відчувають себе комфортно й безпечно під час процедур.