м. Київ, Печерський узвіз, буд., 17

ПН – ПТ 10:00 – 19:00, СБ 10:00 - 17:00

Лікування бруксизму

Останнє десятиріччя стоматологічне лікування,технології і протоколи розвиваються шаленими темпами! Щороку виробники медичних приладів і матеріалів, розширюють можливості для лікарів і створюють багато точних та ефективних інструментів. Це дає змогу робити посмішки ще більш естетичними і натуральними,точніше і швидше виконувати різні складні маніпуляції.

Але цифрова стоматологія,точність та наявність великого вибору інструментів диктується не модою і бажанням зробити гарніше… В більшій мірі двигуном прогресу є ми самі. Адже людина – не машина, вона змінюється, намагається пристосовуватись до нових умов життя. Адаптація – це природній,фізіологічний(нормальний) механізм пристосування до нових умов.

Якраз про даний механізм саморегуляції роботи організму і піде мова.

На сьогодні,найменш вивченими і зрозумілими для медичної науки є 2 системи в організмі – нервова система (головний мозок та периферія) і зубощелепна система – яка за своєю організацією і регуляцією – найскладніша серед усіх видів живих організмів на планеті. Тобто аналогів людському зубо-щелепному апарату по своїй складності немає.

Ще кілька важливих факторів, що впливають на роботу мозку і анатомічних утворень голови і шиї,про які варто сьогодні говорити це умови та спосіб життя людини (режим,харчування,звички,робота) та кількість інформації,яку мозок споживає за одиницю часу.

Статистично, щороку, кількість інформації (інтернет, змі, гаджети, ритм і темп життя і роботи,рівень стресу) зростає в геометричній прогресії. Наш мозок генетично здатен обробити значно більше інформації ніж можна уявити, але це лише теорія. Практично ж відбуваються адаптивні зміни і організм залучає нові механізми регуляції роботи нервової системи такі як – бруксизм (виражене патологічне стирання зубів). Бруксизм – це адаптивний механізм, але не фізіологічний, а патологічний (що спричиняє,так звані,дисфункційні розлади роботи м’язів,суглобу і зубів)!!!

За останні кілька років дане захворювання значно помолодшало. Ще 20-30 років тому на бруксизм страждали, як правило люди віком 40-45 років і далі. Наразі, ми бачимо дітей 5-6 років, які також страждають даним розладом адаптації. І за статистикою з практики – 99% пацієнтів в тій чи іншій мірі мають функціональні проблеми пов’язані з зубами.

Причиною даних змін – є зміни в навколишньому середовищі, умов і способу життя.

Чому ж це відбувається?

Це один із доступних організму способів зняти стрес і розвантажити неровову систему, з мінімальними затратами енергії. Як правило,цей процес активно відбувається в період коли людина знаходиться в не свідомому стані (під час сну) або в стані сильного зосередження чи фізичного напруження (активні види спорту, важка фізична праця, небезпечна або стресова робота) та інші чинники,що стимулюють та провокують нервове перенавантаження.

Як результат – ми на практиці бачимо все більше пацієнтів, що ламають стінки зубів, відламують на живих і здорових зубах бугри, стирають та ламають пломби і коронки. Результатом цих явищ є зниження висоти прикусу, що тягне за собою ряд інших наслідків:

  • Зменшення довжини нижньої третини обличчя(більша вираженість носо-губних складок)
  • -компресія(стискання менісків у суглобі),болі,клацання при відкриванні рота,обмеження відкривання рота
  • Втрата естетичних параметрів у звязку зі зміною довжини і положення зубів
  • Хронічний головний біль, біль в шийному і грудному відділі хребта(м’язевий корсет навколо хребцевих дисків з’єднує потиличні м’язи і мязи стоп в одну систему – постура,завдяки якій ми ходимо прямо на 2х ногах).
  • Підвищена чутливість зубів через нерівномірне розподілення навантаження на кожен зуб
  • Пародонтит(запалення тканин навколо зуба) через погане кровопостачання(ішемію)
  • Розлади слуху і координації рухів
  • Психологічні розлади через тривалий і виражений больвий синдром
  • В певних випадках – розсмоктування суглобових головок і втрата суглобу

І це не повний список наслідків…

Що з цим робити?

З точки зору пацієнта – найперше і найголовніше – профілактика(регулярні відвідування лікаря раз на 6 місяців для виявлення та контролю даного явища)

Обов’язково необхідно поцікавитись,чи компетентний лікар(клініка) в даному питанні.

Психогігієна,активний фізичний режим,повноцінне якісне харчування,психологічні програми по боротьбі зі стрессом.

З точки зору лікарів – це підвищення або набуття компетенціїї в питанні лікування дисфункцій зубо-щелепної системи.

Лікувати потрібно не тільки кожен зуб окремо, а комплексно – як систему!

Ми маємо аж 32 різних за своєю формою і функцією зуби і це не випадковість. Адже кожен зуб має своє місце, запрограмоване нашими генами і відповідає за певну частину роботи системи.

Передні – різці та ікла – естетика,артикуляція (рухи щелепою вперед та в сторони), дикція і вимова,правильне носове дихання, відкушування їжі.

Бокові – премоляри,моляри – естетитка, пережовування їжі, позиціонування нижньої щелепи та суглобу в правильному (комфортному) положенні для організму, підтримка для суглобу і постури.

 

Усі вищевказані фактори необхідно враховувати при лікуванні.

Втрата цілісності хочаб одного зуба або зміна його положення тягне за собою збій у всій системі.

Тож зважаючи на всі наведені фактори – не варто нехтувати даними явищами. Необхідно своєчасно і в повному обсязі вирішувати такі проблеми.

Зазвичай дисфункційні розлади наростають по експоненті, тобто не «розсмоктуються ” самостійно.

Тож доцільно буде наголосити,що складні,запущені (виражені симптоматично) випадки не лікуються «за 3 дні” і “за 2 гривні”))

Накопичені з часом і складністю захворювання потребують системного та виваженого підходу.

Наша стоматологічна клініка має саме такий підхід.

Більш детально та індивідуально про дану проблему зможуть розповісти наші лікарі і  запропонувати оптимальний план лікування для кожного з вас!

Бажаємо вам міцного здоров’я і чекаємо на консультацію!

З повагою, коллектив клініки DentStyle  

 

 

 

Лікування бруксизму